Wypadki przy pracy – są nowe wzory dokumentów

Obowiązuje już nowy wzór statystycznej karty wypadku oraz protokołu ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy. Do końca roku będzie można jednak wykorzystać zapas starych wzorów.

Już obowiązuje nowy wzór świadectwa pracy!

Od 29 czerwca 2019 r. należy posługiwać się nowym wzorem świadectwa pracy, który nie zawiera już imion rodziców.

„Wyprawka szkolna” na rok 2019/2020

Rada Ministrów przyjęła uchwałę i rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych. Celem Rządowego programu „Wyprawka szkolna” jest wyrównywanie szans edukacyjnych i wspieranie rozwoju edukacyjnego uczniów przez dofinansowanie zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych.

Terminarz zadań oświatowych

W sierpniu pamiętaj

Pełnomocnik Rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły

W celu zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach i placówkach, ograniczanie zjawiska agresji rówieśniczej, uczenia tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka został powołany Pełnomocnik Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki. Został nim sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Kto odpowiada za rzeczy uczniów pozostawione w szatni?

Pytanie:W szkole jest wydzielone pomieszczenie spełniające funkcję szatni dla uczniów. Szatnia jest ogólnodostępna, nie ma na etacie pracownika, który realizowałby zdania szatniarza. W czasie przerw w szatni przebywa pracownik obsługi, który dba o ogólny porządek, w czasie kiedy uczniowie sami odwieszają lub pobierają swoje kurtki. W ostatnim czasie rodzic zgłosił uszkodzenie kurtki, oczekując rozwiązania tej sytuacji, tj. zwrotu kosztów. Jak postąpić w tej sytuacji? W szatni wisi informacja, że za okrycia wierzchnie oraz pozostawione w nich rzeczy szkoła nie ponosi odpowiedzialności.

Dostęp do opieki zdrowotnej w szkole

Sejm uchwalił ustawę, która standaryzuje zakres opieki zdrowotnej nad uczniami. Zapewnia ona dostęp do opieki zdrowotnej w szkole oraz gwarantuje równy dostęp dzieci i młodzieży do gabinetów stomatologicznych.

10 nowości w klasyfikacji uczniów

Od 27 kwietnia br. obowiązują nowe przepisy dotyczące klasyfikacji uczniów.  Zmiany wprowadza także ustawa z 25 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i ustawy – Prawo oświatowe.