Kto odpowiada za rzeczy uczniów pozostawione w szatni?

Pytanie:W szkole jest wydzielone pomieszczenie spełniające funkcję szatni dla uczniów. Szatnia jest ogólnodostępna, nie ma na etacie pracownika, który realizowałby zdania szatniarza. W czasie przerw w szatni przebywa pracownik obsługi, który dba o ogólny porządek, w czasie kiedy uczniowie sami odwieszają lub pobierają swoje kurtki. W ostatnim czasie rodzic zgłosił uszkodzenie kurtki, oczekując rozwiązania tej sytuacji, tj. zwrotu kosztów. Jak postąpić w tej sytuacji? W szatni wisi informacja, że za okrycia wierzchnie oraz pozostawione w nich rzeczy szkoła nie ponosi odpowiedzialności.

Dostęp do opieki zdrowotnej w szkole

Sejm uchwalił ustawę, która standaryzuje zakres opieki zdrowotnej nad uczniami. Zapewnia ona dostęp do opieki zdrowotnej w szkole oraz gwarantuje równy dostęp dzieci i młodzieży do gabinetów stomatologicznych.

10 nowości w klasyfikacji uczniów

Od 27 kwietnia br. obowiązują nowe przepisy dotyczące klasyfikacji uczniów.  Zmiany wprowadza także ustawa z 25 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i ustawy – Prawo oświatowe.

Spokojnych, radosnych świąt!

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy pięknych, spokojnych Świat Wielkiej Nocy! By przyniosły chwile odpoczynku i wytchnienia oraz radość w gronie najbliższych.

TK: Przywrócenie do pracy też w razie rozwiązania umowy na czas określony

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 12 grudnia 2018 r.: pracownicy objęci ochroną przedemerytalną, z którymi niezgodnie z prawem rozwiązano umowę o pracę zawartą na czas określony mogą żądać uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy.

UODO: nie można umieszczać listy przyjętych uczniów w Internecie

Po zakończonej rekrutacji szkoły i placówki mogą publikować listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych w swojej siedzibie. Jednak, jak zauważa Urząd Ochrony Danych Osobowych - publikowanie tych wyników na stronie internetowej szkoły jest niedopuszczalne. Przedstawiamy główne wytyczne UODO.

Funkcjonowanie szkoły w czasie strajku nauczycieli

Nie ma przepisów prawnych odnoszących się bezpośrednio do funkcjonowania szkoły w czasie strajku nauczycieli. Jednak strajk musi być prowadzony zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, a za bezpieczeństwo dzieci w każdych warunkach odpowiada dyrektor szkoły.

Waloryzacja kwoty wolnej od potrąceń z zasiłków

Dnia 1 marca 2019 r. w związku z waloryzacją rent i emerytur, wzrosła kwota wolna od potrąceń z zasiłków wypłacanych pracownikom. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wynosi 102,86%

MEN: Matematyka nadal obowiązkowym przedmiotem na maturze

Ministerstwo Edukacji Narodowej odniosło się do wniosków NIK dotyczących m.in. zawieszenia obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki. Zgodnie z odpowiedzią: matematyka nadal będzie przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich. Postulowane przez NIK „zawieszenie” obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki byłoby powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 r., bez żadnego uzasadnienia naukowego. Nowa podstawa programowa, będąca efektem reformy edukacji podkreśla rozwijanie kompetencji innowacyjnych uczniów, m.in. przez stosowanie innowacyjnych metod nauczania, jak np. metoda projektu, a także wykorzystywanie w szkole nowych technologii.